artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Spotkanie z ratownikiem medycznym
Magdalena Białek
fotka
30.10.2013
Spotkanie z ratownikiem

Dnia 30 października 2013 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielem Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu, ratownikiem medycznym p. Krzysztofem Woszczakiem.

Podczas spotkania ratownik udzielił szczegółowego instruktażu, jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej, jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność. Uświadomił uczniom, iż tzw. "złote minuty" ratują życie poszkodowanego. Młodzież obejrzała prezentację multimedialną oraz filmy, na których zostały zademonstrowane zasady postępowania na miejscu wypadku. Ratownik podkreślił, jakie czynności należy podejmować, ratując rannych, zademonstrował tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Pokazał uczniom, jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Po omówieniu zasad uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w praktycznych ćwiczeniach, wykonując uciski ratownicze na fantomie. Odbył się również pokaz działania AED, czyli automatycznego defibrylatora zewnętrznego, urządzenia, które coraz powszechniej spotykane jest w miejscach publicznych tj. lotniska, stadiony, dworce, galerie handlowe. Służy ono do ratowania życia przez osoby niemające wykształcenia medycznego. Młodzież klas III przygotowała również miłą niespodziankę dla pacjentów Oddziału Dziecięcego Szpitala Powiatowego im. E. Biernackiego w Mielcu w postaci zakupionych przez siebie maskotek, które przekazała ratownikowi medycznemu.

Na zakończenie pan Krzysztof Woszczak poinformował o prawnym obowiązku udzielania pomocy określonym w artykule 162 Kodeksu Karnego oraz zwrócił uwagę na aspekt moralny. Były to niezwykle ważne warsztaty, gdyż uwrażliwiły uczniów na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i dostarczyły im wiedzy, dzięki której mogą uratować czyjeś życie.

6.11.2013
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego