wycieczki - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

wycieczki

Maziarnia
Anna Sapała
fotka
18.10.2012
Maziarnia
foto

W czwartek, 18 października, odbyła się wycieczka uczniów klas II nad Zalew w Wilczej Woli w Nadleśnictwie Kolbuszowa na ścieżkę dydaktyczną "Maziarnia". Wyjazd miał miejsce o godzinie 8.00 spod budynku szkoły. Organizatorami i opiekunami na wycieczce byli nasi nauczyciele: pani Ilona Drozdowska-Nieć, pani Alicja Polak, pani Jadwiga Dyba, pan Łukasz Leś.

foto

W czasie jazdy do Wilczej Woli w autobusie odbyło się podzielenie na grupy i rozdanie poszczególnych zadań dotyczących 9 przystanków na ścieżce.

foto

Ścieżka dydaktyczna "Maziarnia" przebiega wzdłuż brzegu zalewu o tej samej nazwie, we wsi Wilcza Wola. Wyznaczony szlak ma 3,5 km długości. W wyznaczonym miejscu można urządzić sobie biwak, rozpalić ognisko, grać w różne gry i zatrzymać się dłużej na odpoczynek nad wodą. Oprócz walorów krajobrazowych ścieżka ma charakter edukacyjny. Po drodze wyznaczonych jest 9 różnych przystanków. Pierwszy z przystanków przedstawia szkody wyrządzone przez ludzi w lesie. Drugi przystanek przedstawia pożary w lesie często wywoływane przez ludzi. Na następnych przystankach poznaliśmy skutki działalności wiatru i wody, powodujące erozję i wyjałowienie gleby. Na kolejnym przystanku dowiedzieliśmy się o procesach metabolicznych zachodzących w żywych organizmach oraz o warunkach bioróżnorodności. Dowiedzieliśmy się także, że jedną z funkcji lasu jest dostarczanie surowców, głównie drewna. Podstawowe prace leśników zobaczyliśmy na jednym z ostatnich przystanków, poznaliśmy także podział leśnictwa i oznakowanie terenu.

foto
foto

Ostatni fragment ścieżki przeprowadzono przez fragment Królewskiego Traktu Piastowskiego, jaki powstał w Puszczy Sandomierskiej podczas panowania Kazimierza Wielkiego.

Po powrocie na teren biwakowy urządziliśmy grilla. W trakcie oczekiwania na pieczone kiełbaski niektórzy grali w piłkę, a inni siedzieli na ławkach licząc swoje, zebrane grzyby lub opowiadając o swoich spostrzeżeniach ze ścieżki. Po miłym i ciekawie spędzonym dniu i zjedzeniu ciepłego posiłku wszyscy wróciliśmy do szkoły.

9.11.2012
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego