artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Spotkanie z panem Rafałem Wilkiem
Paweł Komoński
" Jeśli mamy jakieś marzenie to myślę, że warto o nie walczyć, żeby nie schodziło z naszego wzroku.
Rafał Wilk
fotka
3.03.2014
Spotkanie z Rafałem Wilkiem

W poniedziałek, 3 marca młodzież oraz nauczyciele naszej szkoły spotkali się z panem Rafał Wilkiem - dwukrotnym mistrzem paraolimpijskim z Londynu z 2012 roku w kolarstwie szosowym, dwukrotnym mistrzem świata z Kanady z 2013 roku, dwukrotnym zwycięzcą klasyfikacji Pucharu Świata z 2012 i 2013 roku, czterokrotnym Mistrzem Polski, kawalerem Orderu Odrodzenia Polski - drugiego najwyższego polskiego odznaczenia państwowego. Pan Rafał Wilk przyjął zaproszenie klasy II b, która w tym roku szkolnym realizuje projekt edukacyjny "Wygrywa ten, kto nigdy się nie poddaje. Sport wczoraj i dziś", w którym uczniowie chcą ukazać wartości, jakie niesie ze sobą sport oparty na starożytnej tradycji olimpijskiej, średniowiecznej rycerskości i współczesnej postawie dżentelmeńskiej. Dzięki spotkaniu z panem Wilkiem młodzież zamierzała udowodnić, że warto walczyć o swoje marzenia i nie poddawać się mimo przeciwności losu.

" Sukces nie przychodzi do nas za darmo. Jeśli ćwiczymy raz w tygodniu i liczymy na to, że będziemy odnosili sukcesy to... nie, tak się nie da.
Rafał Wilk

Zanim pan Rafał Wilk został kolarzem szosowym (na rowerze o napędzie ręcznym) był żużlowcem i też osiągał znaczne sukcesy. Dwukrotnie został Młodzieżowym Mistrzem Polski w zawodach drużynowych (w 1994 i 1995 roku), wicemistrzem Polski w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski Par Klubowych (w 1993 roku) oraz indywidualnym wicemistrzem Węgier (w 2005 roku). W maju 2006 roku, podczas ligowego meczu żużlowego pan Rafał Wilk uległ wypadkowi, po którym podjął decyzję o zakończeniu kariery żużlowca. I nie poddał się. Zaczął uprawiać narciarstwo zjazdowe oraz kolarstwo.

" Sport paraolimpijski nie jest gorszy. Tu nie możemy trenować na pół gwizdka, to są takie same treningi, takie samo serce, taka sama pasja, takie samo zaangażowanie i determinacja jak w sporcie pełnosprawnych. Przecież hymn narodowy jaki grali nam w Londynie był taki sam, nie był kulawy bo byliśmy na wózkach.
Rafał Wilk

Przez ponad godzinę pan Rafał Wilk opowiadał o swojej karierze sportowej, przygotowaniach, a także życiu codziennym, ilustrując wystąpienie zdjęciami ze swoich prywatnych zbiorów. Młodzież mogła zobaczyć pana Wilka jako zawodowego żużlowca, kolarza amatora, narciarza oraz reprezentanta Polski na Igrzyskach Paraolimpijskich, Mistrzostwach Świata i Pucharu Świata w kolarstwie szosowym. Młodzież usłyszała o przygotowaniach do zawodów, wyjazdach, zgrupowaniach, wysiłku, jaki trzeba włożyć, by realizować własne pasje. Największe wrażenie wywarły na uczniach słowa o wydarzeniach z maja 2006 roku, kiedy to pan Wilk uległ wypadkowi na torze. Jak sam powiedział było to dla niego ziarno, które dało początek największym sukcesom sportowym, jakich pewnie nie osiągnąłby jako pełnosprawny sportowiec. Młodzież ujęła skromność pana Rafała, wielkie zaangażowanie w to, co robi, pogoda ducha, poczucie humoru oraz żelazna konsekwencja w osiąganiu sportowych celów. Uczniowie mieli również okazję sami zapytać o to, co ich samych zainteresowało. Pytali więc o trening, budowę roweru typu handbike, o atmosferę igrzysk, wyjazdy, a nawet o tak prozaiczne sprawy jak jazda samochodem. Pan Rafał Wilk bardzo chętnie i wyczerpująco odpowiadał na każde pytanie, a na zakończenie młodzież miała okazję z bliska obejrzeć złote medale igrzysk olimpijskich oraz otrzymać autograf. Na zakończenie oficjalnej części spotkania uczniowie klasy II b wręczyli panu Rafałowi Wilkowi pamiątkowy dyplom w podziękowaniu za pomoc w realizacji projektu oraz okazane serce.

" Ważne żeby się nie poddawać, bo jeden start lub mecz nam nie wyjdzie. To powinno nas dodatkowo zmotywować, by jeszcze więcej ćwiczyć, trenować.
Rafał Wilk

Po spotkaniu na sali gimnastycznej uczniowie klasy II b zaprosili pana Rafała Wilka na niewielki poczęstunek przygotowany przez nich samych oraz ich rodziców. Podczas tego krótkiego spotkania mieli okazję podziękować panu Rafałowi za przyjęcie zaproszenia, za odwiedziny i serdeczną atmosferę, jaka towarzyszyła tej wizycie.

" Jeśli mówimy, że nie jesteśmy w stanie czegoś zrobić, to są tylko ograniczenia w naszej głowie i wystarczy je sobie tylko 'pościągać'.
Rafał Wilk

Uczniowie klasy II b pragną również podziękować osobom, które przyczyniły się do organizacji tego spotkania. Przede wszystkim pani Małgorzacie Gałda, bez zaangażowania której pan Rafał Wilk nie zagościłby w naszej szkole, pani Bernadecie Biesiadeckiej, która z pełnym profesjonalizmem i poświęceniem przygotowała poczęstunek dla młodzieży i zaproszonym gości, pani dyrektor Kazimierze Smoleń oraz przewodniczącej Rady Rodziców pani Dorocie Taras - Grzelak za wsparcie w realizacji tego projektu, a także panu Władysławowi Błażejowskiemu - Wójtowi Gminy Borowa za udział w spotkaniu.

5.03.2014
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego