artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Problem nadwagi i otyłości wśród młodzieży
Ilona Drozdowska-Nieć

Z badań wynika, że ponad 20% polskiej młodzieży ma problemy z właściwym odżywianiem. Problemy te mają swoje odzwierciedlenie zarówno we wzrastającej liczbie osób z nadwagą i otyłością, jak i liczbie młodzieży, u której stwierdza się niedożywienie. Powodem tego stanu jest w głównej mierze brak przejrzystych, a przede wszystkim możliwych do zaakceptowania i stosowania przez młodzież zasad dotyczących zdrowego stylu życia.

W krajach rozwiniętych miliony ludzi jedzą za dużo, czego skutkiem jest przekraczanie odpowiedniej masy ciała. Do nadwagi dochodzi wówczas, gdy organizm otrzymuje więcej substancji energetycznych, niż potrzebuje. W państwach rozwiniętych podstawowym problemem żywieniowym jest otyłość. Jest ona skutkiem złych nawyków żywieniowych - spożywania nadmiaru tłustych potraw, słodyczy i alkoholu oraz zbyt małej aktywności fizycznej.

Otyłość jest niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy naczyń krwionośnych, nadciśnienia, zawału serca, wylewu krwi do mózgu, zachorowania na cukrzycę. Konsekwencją otyłości są także choroby kręgosłupa i stawów, które nie są w stanie utrzymywać znacznego ciężaru. Tak zwane diety cud, czyli jadłospisy zapewniające bardzo szybką utratę masy ciała, bywają nieskuteczne, a czasem nawet groźne w skutkach. Nie dostarczają potrzebnych składników odżywczych, powodują nagłą utratę wody i substancji mineralnych. Częstym wynikiem zbyt szybkiej utraty masy ciała jest efekt jo - jo polegający na ponownym przybraniu na wadze w krótkim czasie. Środki farmakologiczne wspomagające odchudzanie mogą uzależniać i prowadzić do wielu schorzeń.

Powyższe informacje są rozpowszechniane w naszym gimnazjum głównie na lekcjach biologii w trakcie realizacji działu "Budowa i funkcjonowanie układu pokarmowego człowieka" oraz na lekcjach wychowawczych poświęconych tematyce zdrowia. Głównym celem tych zajęć jest propagowanie zasad dotyczących zdrowego stylu życia.

Ponadto od trzech lat realizowany jest ogólnopolski program "Trzymaj formę!" pod patronatem Instytutu Żywności i Żywienia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu, Instytutu Matki i Dziecka, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz miesięcznika "Lider". Realizacja programu oparta jest na metodzie projektu, dzięki której uczniowie wspólnie z nauczycielami, rodzicami i środowiskiem lokalnym, opracowują własne metody propagowania zasad zdrowego stylu życia, zarówno w szkole, jak i w swojej rodzinie. Głównym celem programu "Trzymaj formę!" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży naszej szkoły poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety.

Mając na uwadze niewłaściwe nawyki żywieniowe oraz brak systematycznej aktywności fizycznej prowadzące do nadwagi i otyłości wśród młodych ludzi w czasie ostatnich dwóch lat przeprowadzone zostały w naszym gimnazjum następujące działania:

  • prelekcje podczas spotkań z rodzicami nt. "Prawidłowej diety gimnazjalisty"
  • ulotki informacyjne dla rodziców pt. "Co każdy rodzic wiedzieć powinien?" na temat właściwego odżywiania się młodzieży gimnazjalnej
  • prezentacje multimedialne na zajęciach koła biologicznego o witaminach, mikroelementach oraz o różnorodnych dietach
  • konkursy plastyczne propagujące zdrowy styl życia
  • udział uczniów w XII Wojewódzkim Konkursie Ekologicznym "Zdrowy świat - zdrowe życie" - uczennica Dominika Kapała zdobyła III miejsce w konkursie literackim "Moje zapiski z dziennika. Nowy rozdział życia"
  • wystawa "Jesienny stragan - dary lasu" propagująca zdrową żywność
  • konkurs na zajęciach technicznych "Najzdrowsza i najsmaczniejsza sałatka mojej mamy"

Realizowany program "Trzymaj formę!" uczy prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się młodzieży i z pewnością minimalizuje ich zagrożenie nadwagą i otyłością.

14.03.2014
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego