artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Ścieżka dydaktyczna "MAZIARNIA"
Alicja Polak
fotka
17.06.2014
Ścieżka dydaktyczna "MAZIARNIA"

Siedemnastego czerwca br. odbyła się wycieczka uczniów klas II nad Zalew w Wilczej Woli w Nadleśnictwie Kolbuszowa na ścieżkę dydaktyczną "Maziarnia". Organizatorami i opiekunami na wycieczce byli nasi nauczyciele: pani Ilona Drozdowska-Nieć, pani Krystyna Oskroba, pan Michał Opałacz i pan Paweł Komoński.

Dzień wcześniej uczniowie zostali podzieleni na grupy i otrzymali zadania do wykonania na terenie ścieżki dydaktycznej.

Ścieżka "Maziarnia" przebiega wzdłuż brzegu zalewu o tej samej nazwie, we wsi Wilcza Wola. Wyznaczony szlak ma 3,5 km długości i można tam urządzić sobie biwak, rozpalić ognisko, grać w różne gry i zatrzymać się dłużej na odpoczynek nad wodą. Oprócz walorów krajobrazowych ścieżka ma charakter edukacyjny. Po drodze wyznaczonych jest 9 różnych przystanków. Pierwszy przedstawia szkody wyrządzone przez ludzi w lesie. Drugi przystanek przedstawia pożary w lesie często wywoływane przez ludzi. Następne mówią o skutkach działalności wiatru i wody, które to powodują erozję i wyjałowienie gleby. Kolejny przystanek to informacje o procesach metabolicznych zachodzących w żywych organizmach oraz o warunkach bioróżnorodności. Jedną z funkcji lasu jest też dostarczanie surowców, głównie drewna. Ostatni fragment ścieżki prowadzi przez fragment Królewskiego Traktu Piastowskiego, jaki powstał w Puszczy Sandomierskiej podczas panowania Kazimierza Wielkiego. Ścieżka dostarczyła nam wielu informacji na temat pracy leśników, podziału leśnictwa i oznakowania terenu.

Po powrocie na teren biwakowy miało miejsce wspólne grillowanie. Po miłym, ciekawie spędzonym dniu i zjedzeniu ciepłego posiłku wszyscy wróciliśmy do szkoły.

18.06.2014
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego