artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Projekt Szkoła Współpracy - za nami pierwszy etap - debaty
Teresa Czerwiec
fotka
8.09.2014
Projekt Szkoła Współpracy

Debata nauczycieli

W dniu 2 września 2014 r. odbyła się debata nauczycieli w ramach projektu "Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły".

Debatę rozpoczęto przedstawieniem idei projektu oraz celem, którym jest wzmocnienie współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami oraz przedstawicielami innych środowisk na terenie szkół i przedszkoli w Polsce.

Zasadniczy problem koncentrował się na pytaniu:

Co powinno się zmienić żeby zarówno uczniowie jaki rodzice chcieli się angażować w życie szkoły, byli aktywni i mieli poczucie wpływu i dobrze się czuli w NASZEJ SZKOLE?

W trakcie debaty uczestnicy odpowiadali również na następujące pytania szczegółowe:

  1. Jaka jest nasza szkoła? (Co w niej cenimy? Co nam przeszkadza? Jak się w niej czujemy?
  2. Jak wygląda współpraca w szkole (relacje trzech grup: uczniów, rodziców, nauczycieli - plusy i minusy)?
  3. W jakim stopniu czujemy się współodpowiedzialni za naszą szkołę?(w jaki sposób się angażujemy np. wygląd szkoły, nauczanie, wizerunek, środowisko lokalne)
  4. Jak możemy współdziałać, angażować się w życie szkoły, jakich efektów oczekujemy?
  5. Co możemy i chcielibyśmy zmienić w naszej szkole - działając wspólnie? w jakiej szkole chcielibyśmy się uczyć- pracować gdyby nic nie ograniczało naszej wyobraźni?

Debata została przeprowadzona w 2 częściach:

  1. Praca w grupach: 5 zespołów analizowało postawione pytanie pomocnicze, wypracowując propozycje do przedyskutowania na forum.
  2. Praca metodą burzy mózgów- podawano propozycje dotyczące zmian w szkole, by zarówno uczniowie i rodzice chcieli angażować się w życie szkoły, byli aktywni, mieli poczucie wpływu i dobrze czuli się w "NASZEJ SZKOLE".

Debata rodziców

Także rodzice naszych uczniów przygotowali i przeprowadzili swoją debatę w dniu 5 września 2014 r. Rodzice obecni na tym spotkaniu mieli możliwość zgłoszenia wszystkiego, co im przyszłodo głowy na temat: "Co powinno się zmienić w naszej szkole, żeby poszczególne grupy chciały się włączyć/angażować we wspólne działania na rzecz szkoły". Wiemy tylko, że debata była ciekawa, rodzice zgłosili swoje pomysły i ciekawe rozwiązania, które można wprowadzić w życie dla dobra nas wszystkich.

Debata uczniów

W dniu 8 września 2014 r przeprowadzono debatę wśród uczniów. Nie znamy szczegółów tego spotkania, gdyż tak zakłada projekt. Znając jednak naszych uczniów, jesteśmy przekonani, że świetnie sobie poradzili i powstało wiele ciekawych pomysłów. Celem debaty uczniowskiej było przede wszystkim czynne zaangażowanie uczniów do współpracy, budowanie szkoły nowoczesnej i demokratycznej a także dążenie do sukcesów i satysfakcji dla uczniów. Organizacją i przeprowadzeniem debaty zajęły się uczennice: Marta Wieczerzak i Julia Wiącek.

Wnioski z debat staną się podstawą do opracowania Szkolnego Programu Współpracy, który będzie użytecznym narzędziem do dalszego rozwijania współdziałania po zakończeniu udziału szkoły w projekcie. Spośród szkół i przedszkoli, które przedstawią najlepsze Programy Współpracy, wyłonieni zostaną laureaci, którzy w nagrodę wyjadą do Londynu.

9.09.2014
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego