artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Cztery lata z Patronem
Michał Opałacz, Jadwiga Dyba, Ilona Drozdowska-Nieć
fotka
19.09.2014
Dzień Patrona

W piątek, 19 września 2014 r., społeczność Publicznego Gimnazjum w Pławie świętowała przypadającą w tym dniu czwartą rocznicę nadania szkole sztandaru i imienia W. Witosa.

Z tej okazji po raz czwarty obchodzono w gimnazjum Dzień Patrona Szkoły - Wincentego Witosa. Wszyscy uczniowie wzięli udział w niezwykłej akademii przygotowanej przez gimnazjalistów pod kierunkiem pani Jadwigi Dyba. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego, zaś swoją obecnością uświetnili ją dyrektor gimnazjum - Kazimiera Smoleń, nauczyciele oraz poczet sztandarowy. Prowadzący apel uczniowie klasy IIIb, Kamil Mazur i Anna Spyra, przypomnieli o najważniejszych faktach związanych z życiem i działalnością Wincentego Witosa. Zebranym w pamięci utkwiły piękne recytacje wierszy o charakterze patriotycznym w wykonaniu Patrycji Marut, Anny Stachowicz i Kingi Strugała. Wyjątkowe zainteresowanie publiczności wzbudził uczeń klasy IIIb, Dominik Leśniak, który wcielił się w rolę samego Patrona szkoły. Nie zabrakło również muzycznego akcentu uroczystości. Chór szkolny oczarował obecnych pięknym wykonaniem patriotycznych pieśni.

Pod koniec akademii pani dyrektor ogłosiła wyniki szkolnego konkursu wiedzy o życiu i działalności W. Witosa zorganizowanego przez nauczycieli historii. W tym roku I miejsce zajęła uczennica klasy IIIb - Patrycja Marut, II miejsce przypadło Annie Spyra, również uczennicy klasy IIIb, zaś miejsce III ex aeguo zajęły Weronika Załucka i Justyna Cebula. Laureatów uhonorowano pamiątkowymi dyplomami (wykonanymi przez współpracującą od lat z naszą szkołą absolwentką gimnazjum - Aleksandrą Polak) i nagrodami książkowymi.

O godzinie 8.00 w poniedziałek, wzorem lat ubiegłych, uczniowie klas I gimnazjum wraz z nauczycielami szkoły: Alicją Polak, Jadwigą Dyba, Iloną Drozdowską-Nieć oraz Tomaszem Pierzchałą wyruszyli autokarem do rodzinnej miejscowości Patrona - Wierzchosławic, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Wincentego Witosa.

Przewodnik niezwykle ciekawie i szczegółowo przedstawił znane i nieznane fakty z życia i działalności Patrona, które zostały dodatkowo wzbogacone materiałym filmowym. Pierwszoklasiści poznali historię nie tylko samego W. Witosa, ale również Jego rodziny i przyjaciół, obejrzeli także pomieszczenia domu, w którym dorastał. Drugim punktem wycieczki była wizyta w muzeum. Zgromadzone w nim eksponaty zwróciły uwagę wszystkich zwiedzających. Sztandary organizacji ludowych, ważne dokumenty i biografie, liczne fotografie oraz korespondencja, którą prowadził sam W. Witos, są świadectwem niezwykle bogatej działalności naszego Patrona.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy wycieczki udali się na Cmentarz Parafialny w Wierzchosławicach, gdzie spoczywają prochy Wincentego Witosa. Na miejscu pierwszoklasiści uczcili pamięć Patrona minutą ciszy oraz złożyli na Jego grobie okolicznościową wiązankę kwiatów i zapalili znicz.

Historii można najlepiej nauczyć się w miejscu, w którym kiedyś wszystko się działo. Jesteśmy przekonani, że dzięki uczestnictwu w tej żywej lekcji historii nasi gimnazjaliści będą kierować się w życiu wartościami, którym wierny był ich Patron: poszanowanie praw i godności człowieka, wytrwała praca, rodzina i patriotyzm.

23.09.2014
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego