artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Apel wychowawczy klasy I b
"HIV nie wybiera. Ty możesz..."
Ilona Drozdowska-Nieć
fotka
5.12.2014
HIV nie wybiera. Ty możesz...

W dniu 5 grudnia 2014 roku z okazji Światowego Dnia AIDS w naszym gimnazjum odbył się apel wychowawczy klasy I b. Miał on formę montażu słowno-muzycznego. Celem przewodnim apelu było rozbudzenie w uczniach postawy akceptacji i tolerancji wobec innych oraz uświadomienie niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą choroba AIDS. Podczas apelu uczniowie zostali zapoznani z informacjami na temat wirusa HIV i choroby AIDS, a przede wszystkim z drogami zakażenia HIV.

Na znak przyjaźni z chorymi na AIDS wszyscy uczestnicy przypięli czerwoną wstążeczkę - symbol uświadamiający, że nie należy odwracać się od ludzi, których dotknęła "dżuma XX i XXI wieku" lecz pomagać im i ich tolerować.

Montaż przedstawiał historię człowieka chorego na AIDS. Grupa przyjaciół spotyka się i wspomina swojego kolegę ze szkoły - Jacka. Przyjaciele próbują znaleźć odpowiedź na pytanie: "Dlaczego doprowadził się do takiego stanu?". Pamięć po nim to pozostawiona płyta. Prosił, aby ją wysłuchali.

Podczas inscenizacji recytowano wiersze związane z tematyką HIV/AIDS oraz wykorzystano utwory wykonawców: Budka Suflera "Cały mój zgiełk", Maryla Rodowicz "Łatwopalni", Myslovitz "Długość dźwięku samotności" oraz piosenkę z najnowszej płyty zespołu Perfect "Wszystko ma swój czas".

Podjęta tematyka bardzo spodobała się młodzieży, która z uwagą i zadumą uczestniczyła w inscenizacji. Udział uczniów w tego typu uroczystości wpływa z pewnością pozytywnie na rozwój ich uczuć jakże potrzebnych w tym wieku. Mam nadzieję, że pomoże im w wyznaczeniu sobie takiej drogi życia, na której unikną niebezpieczeństwa jakim jest wirus HIV i choroba AIDS. Uczucie tolerancji i akceptacji pomoże w zrozumieniu ludzi zakażonych, czy chorych i nie pozwoli na obojętność w stosunku do nich. Pamiętać bowiem należy, że: "choroba ta dotyka wszystkich, biednych i bogatych, młodych i starszych, sławnych i nieznanych".

9.12.2014
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego