artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Dzień Liczby Pi
Beata Robak
fotka
13.03.2015
Dzień Liczby Pi

Podziwu godna liczba Pi - pisała o niej Wisława Szymborska, matematyk William Shanks przez 15 lat wyliczał 707 cyfr jej rozwinięcia, a szkoły i uczelnie poświęcają jej specjalne wykłady i warsztaty.

Liczba Pi obchodzi swoje święto14 marca. Dlaczego? Dlatego, że Pi w przybliżeniu równa się 3,14! Jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Oznacza stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy.

W piątek, 13 marca br. również w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Liczby Pi.Uczniowie pod opieką nauczyciela matematyki, pani Beaty Robak przygotowali i przedstawili społeczności gimnazjalnej akademię poświęconą tej niezwykle interesującej liczbie.

Uroczystość poprowadziła uczennica klasy I b Alicja Drożdż. Jako pierwsi wystąpili uczniowie klasy II b Marcin Cirbus i Dawid Magdziak, którzy przedstawili prezentację o liczbie Pi. Następnie uczennice Alicja Drożdż, Oliwia Kalicka, Emilka Kapinos, Asia Jurkowska, Natalia Banaś, Dagmara Leśniak oraz uczniowie Bartek Rzeszut, Mikołaj Leśniak, Jakub Krawczyk zaprezentowali przedstawienie "Kłótnia liczb" z Pi w roli głównej. Tę ciekawą uroczystość uświetnił również wiersz Wisławy Szymborskiej "Liczba Pi" w interpretacji Marty Wieczerzak. Uczestnicy uroczystości zapamiętają również Konkurs Skojarzenia poprowadzony przez uczennice Wiktorię Leśniak i Monikę Mierzwińską. Konkurs polegał na podaniu pojęcia matematycznego do danego hasła. Każdą klasę reprezentował jeden uczeń: I a Bartłomiej Miłoś, I b Józef Leśniak, II a Mateusz Obara, II b Michał Zakręcki, III a Krystian Mikrut i III b Dominik Leśniak. Zwycięzcą konkursu okazał się Krystian Mikrut, który zaimponował zebranym szybkimi i poprawnymi skojarzeniami.

Występy uczniów udowodniły wszystkim, że matematyka, to nie tylko trudne zadania, "suche liczby" i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa.

Celem imprezy było pokazanie uczniom innego oblicza matematyki - pięknej, ciekawej i tajemniczej. Chcieliśmy udowodnić, że matematyka to nie tylko lekcja lub przedmiot szkolny, ale przede wszystkim wyobraźnia, sposób myślenia i narzędzie, które pozwala zmieniać świat.

Na zakończenie uroczystości zostały podane wyniki Szkolnego Konkursu "Mistrz Krzyżówki i Łamigłówki Matematycznej".

  1. miejsce w konkursie zdobył uczeń klasy II a Michał Zych, który w nagrodę otrzymał piękną statuetkę z napisem Mistrz Krzyżówki i Łamigłówki Matematycznej.
  2. miejsce zdobyli Damian Trzpis z II b i Krystian Mikrut z III a.
  3. miejsce zdobył Mateusz Obara z II a.

Wszyscy wymienieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy!

18.03.2015
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego