artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Wycieczka do TVP Rzeszów
Teresa Czerwiec
fotka
17.03.2015
Wycieczka do TVP Rzeszów

Siedemnastego marca 2015 r. klasy drugie pojechały na wycieczkę edukacyjną do gmachu Telewizji Rzeszów. Wyjazd był związanyz realizacją projektów edukacyjnych, ponieważ obie klasy wybrały projekty o charakterze dziennikarskim. Byliśmy bardzo ciekawi, jak "wygląda od środka" praca dziennikarza i wydawcy. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od archiwum. Tam Pani Barbara Majcher, kierownik Sekcji Archiwum Programowego, opowiadała o sposobach nagrywania materiałów dziennikarskich, przechowywaniu nagrań, nośnikach pamięci, sposobach archiwizacji.

Kolejnym zwiedzanym miejscem była reżyserka z pulpitami sterowniczymi mającymi mnóstwo przeróżnych suwaków i guzików. Tutaj w tajniki reżyserowania programów wprowadzał nas reżyser dźwięku. Następnie zostaliśmy zaprowadzeni do studia telewizyjnego. Naszym oczom ukazała się sala, którą znamy jedynie od drugiej strony ekranu telewizyjnego, mnóstwo świateł w różnych kolorach, kamery i monitory. Każdy z nas mógł usiąść na fotelu spikera, a najodważniejsi podjęli próbę zapowiadania własnej prognozy pogody przy tzw. błękitnej ścianie. Było to niesamowite doświadczenie. Okazało się, że nie jest to wcale takie proste.Nasz przewodnik opowiadał, w jaki sposób następuje dobór materiału do programu, jego obróbka, opracowywanie i podkład komentarza.

Po wyjściu ze studia spotkaliśmy Pana Grzegorza Boratyna, prezentera "Aktualności", kilku chłopcom udało się nawet zrobić zdjęcie z dziennikarzem. Wycieczka do telewizji była dla nas wszystkich dużym przeżyciem. Mieliśmy możliwość zobaczenia "od kuchni" powstawania oglądanych na co dzień programów. Teraz już wiemy, że to, co oglądamy przed telewizorami, to wielogodzinna trudna praca wielu dziennikarzy.

Na zakończenie wycieczki udaliśmy się jeszcze do Podziemi Rzeszowskich. "Rzeszowskie Piwnice" to największa atrakcja turystyczna stolicy Podkarpacia. Spacerowaliśmy z przewodnikiem trasą o długości 396 m, zeszliśmy aż 10 m pod ziemię, czyli pod rzeszowski Rynek. Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się, że Podziemna Trasa wciąż ulega wzbogacaniu o nowe eksponaty. Dokumentuje niezmiernie ciekawą, choć wciąż jeszcze zbyt mało znaną historię miasta i regionu. Wiele spośród prezentowanych eksponatów to przedmioty znalezione w trakcie odbudowy podziemi, np. butelki, średniowieczne gwoździe, szpunty do beczek z miodem pitnym, kilkusetletnia kołatka do drzwi jednej z kamienic w Rynku czy rewolwer, do którego zamiast ostrej amunicji ładowano kule nabijane białym pieprzem (broń na złodziei).

Odbyliśmy ciekawą podróż w przeszłość, podczas której mogliśmy dotknąć kilkusetletnich kamiennych portali, ścian czy sklepień, rycerskich zbroi oraz mieczy. Dopisała nam pogoda i dobry humor, zmęczeni oraz pełni wrażeń wróciliśmy szczęśliwie do domów. Kolejna wspólna przygoda klas drugich za nami, czekamy na następne.

24.03.2015
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego