artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Narodowe czytanie "Lalki"
Teresa Czerwiec

fotka
25.09.2015
Narodowe czytanie "Lalki"

Narodowe Czytanie zainicjowane przed trzema laty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, a kontynuowane przez jego następcę, to akcja mająca popularyzować czytelnictwo, wzmacniać poczucie narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury, a także promować kulturę żywego słowa.

Tę ogólnopolską akcję zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura "Pana Tadeusza" A. Mickiewicza. W 2013 r. odbyło się czytanie dzieł A. Fredry, a w 2014 r. - "Trylogii" H. Sienkiewicza. Tytuł kolejnego utworu wybranego do czytania zostanie ogłoszony 1 lutego 2016 r.

Nasza szkoła również uczestniczyła w tej prestiżowej imprezie zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury i Publiczną Bibliotekę w Borowej w dniu 25.09.2015 r. Z tej okazji przygotowano nowoczesną prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości Bolesława Prusa. Na tle muzyki z filmu "Lalka" uczennice Natalia Banaś i Alicja Drożdż odczytały biografię pisarza, a Joanna Jurkowska, Stanisław Polak i Józef Leśniak wcielili się w role bohaterów opowiadania "Grzechy dzieciństwa".

Lekturze towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Można było posłuchać przepięknych piosenek, jedną z nich "Laleczkę z saskiej porcelany" przepięknie i wzruszająco zaśpiewała Oliwia Kalicka.

Warto również przy tej okazji przypomnieć, że niedawno tj. 23.08.2015 r.zmarł wybitny aktor Jerzy Kamas,niezapomniany odtwórca roli Stanisława Wokulskiego, głównego bohatera "Lalki", w telewizyjnym serialu z 1977 r. w reżyserii Ryszarda Bera.

Impreza dostarczyła wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.

29.09.2015
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego