artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Mistrz SUDOKU
Beata Robak

fotka
27.11.2015
Mistrz SUDOKU

Dwudziestego siódmego listopada 2015 r.odbył się I etap Szkolnego Konkursu "Mistrz Sudoku".

Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich naszego gimnazjum. Organizatorem konkursu jest nauczyciel matematyki, pani Beata Robak. Uczestnicy konkursu otrzymali od organizatora materiały pomocnicze pozwalające na przygotowanie się do konkursu oraz przykładowe diagramy do poćwiczenia w domu. Konkurs odbędzie się w trzech etapach:


  1. etap - 27 listopada 2015 r.
  2. etap - 11 grudnia 2015 r.
  3. etap - 15 stycznia 2016 r.

W poszczególnych etapach konkursu uczestnicy rozwiązują samodzielnie otrzymane diagramy sudoku. Stopień trudności diagramu jest proporcjonalny do etapu. W I etapie konkursu wzięli udział następujący uczniowie:

  • z klasy I b - Radosław Musiał, Alicja Ciepła, Julia Szczucińska, Aleksandra Ząbek, Izabela Ciejka, Agata Działowska
  • z klasy II a - Patryk Mikrut, Hubert Malczyński, Iwona Harmacińska
  • z klasy III a - Michał Zych
  • z klasy III b - Sebastian Borajski, Marcin Cirbus, Bartłomiej Miłoś, Rusin Paulina, Damian Trzpis, Grzegorz Starzyk, Michał Zakrecki.

Konkurs ma na celu popularyzację łamigłówek liczbowych wśród młodzieży szkolnej, rozwijanie logicznego myślenia, przewidywania, dostrzegania związków pomiędzy poszczególnymi etapami rozumowania. Zadowolenie z osiągniętego sukcesu, jakim jest samodzielne rozwiązanie łamigłówki, może zachęcić uczniów do ćwiczenia i poszukiwania rozwiązań innych problemów logicznych, matematycznych czy technicznych, pozwoli uwierzyć we własne możliwości. Sudoku to doskonała gimnastyka dla umysłu.

Początki sudoku sięgają "łacińskich kwadratów" Eulera z 1780 roku. Łamigłówka została wydana po raz pierwszy w latach 70 - tych ubiegłego wieku pod nazwą "Miejsce liczby" w amerykańskim magazynie z zagadkami matematycznymi. Na początku lat 80 - tych pojawiła się w japońskim czasopiśmie pod nazwą Sudoku.

Łamigłówka sudoku zdobyła ogromną popularność w Wielkiej Brytanii, gdy po raz pierwszy pojawiła się w gazecie The Times w listopadzie 2004 roku. W Polsce sudoku opublikował jako pierwszy tygodnik Polityka 15 czerwca 2005 r. Nazwa wzięła się od japońskiego zwrotu suujiwadokushin ni kagiru, co oznacza "cyfry muszą być pojedyncze". Dwa lata później nazwę skrócono SU = cyfra, DOKU = pojedyncza.

Po co nam sudoku?
Sudoku rozwija umysł i logiczne myślenie, czyli coś, co ma każdy z nas. Istnieją badania dowodzące, że granie w sudoku poprawia pamięć, jasność myślenia. Niektórzy naukowcy i badacze zalecają regularne granie w sudoku w ramach codziennych zajęć.

Dowiedz się, o czym mówią wszyscy wokół, dołącz do tego ekscytującego fenomenu XXI wieku i po prostu zacznij grać w SUDOKU.

1.12.2015
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego