wycieczki - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Dwa lata z Patronem
Michał Opałacz

W środę, 19 września 2012 r. społeczność naszego gimnazjum uroczyście świętowała przypadającą w tym dniu drugą rocznicę nadania szkole sztandaru i imienia W. Witosa. Z tej okazji obchodzono w szkole Dzień Patrona Szkoły - Wincentego Witosa.

Tradycją naszego gimnazjum jest organizowana corocznie wycieczka klas I do miejsca urodzin Patrona. Tak było też i w tym roku. O godzinie 8.00 uczniowie klas I gimnazjum wraz z nauczycielami szkoły - p. Krystyną Oskrobą, p. Pawłem Komońskim, p. Magdaleną Białek oraz księdzem katechetą - Mariuszem Kmieciem wyruszyli autokarem do rodzinnej miejscowości Patrona - Wierzchosławic, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Wincentego Witosa.

fotka
19.09.2012
Dzień Patrona

Na miejscu uczniowie z uwagą wysłuchali przewodników, którzy ciekawie i szczegółowo opowiedzieli o znanych i nieznanych faktach z życia i działalności Patrona. Uczestnicy wycieczki poznali historię nie tylko samego W. Witosa, ale również Jego rodziny i przyjaciół, obejrzeli także pomieszczenia domu, w którym dorastał Patron szkoły.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w muzeum. Zgromadzone eksponaty zwróciły uwagę wszystkich uczniów. Zwiedzający zobaczyli m.in. sztandary organizacji ludowych, ważne dokumenty i biografie, liczne fotografie oraz korespondencję, którą prowadził sam W. Witos.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy wycieczki udali się na Cmentarz Parafialny w Wierzchosławicach, gdzie spoczywają prochy Wincentego Witosa. Na miejscu uczczono pamięć Patrona minutą ciszy.

Pozostali w szkole uczniowie klas II i III wzięli udział w okolicznościowym apelu przygotowanym przez klasę IIa. Uroczystość, która rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego, uświetnili swoją obecnością Dyrektor Gimnazjum - Kazimiera Smoleń, nauczyciele oraz poczet sztandarowy naszej szkoły. Prowadzący apel uczniowie klasy IIa Maksymilian Grzelak i Wiktoria Macura, przypomnieli o najważniejszych faktach związanych z życiem i działalnością Wincentego Witosa, uczennica klasy IIb, Anna Starzyk, oczarowała zebranych pięknym wykonaniem patriotycznych pieśni. Specjalną dekorację poświęconą Patronowi przygotowała p. Alicja Polak, zaś p. Łukasz Leś zadbał o nagłośnienie.

Pod koniec akademii Pani Dyrektor ogłosiła wyniki konkursu wiedzy o życiu i działalności W. Witosa. W tym roku I miejsce zajęła uczennica klasy IIIb - Aleksandra Skop, II miejsce przypadło Żanecie Gaj, również uczennicy klasy IIIb, zaś miejsce III zajął Krzysztof Gawżyński, także uczeń klasy IIIb. Laureatów uhonorowano pamiątkowymi dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

Historii można najlepiej nauczyć się w miejscu, w którym kiedyś wszystko się działo. Te żywe lekcje historii na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczniów.

20.09.2012
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego