artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Święto matematyki 2016
Beata Robak

fotka
15.06.2016
Święto matematyki 2016

W środę, piętnastego czerwca br. odbył się apel wychowawczy klas pierwszych poświęcony matematyce. W apelu wzięła udział cała społeczność gimnazjalna: pani dyrektor, uczniowie i nauczyciele. Motywem przewodnim były słowa "Matematyka jest kluczem do nauki, którego nie można zgubić, więc spróbuj go polubić".

Uroczystość poprowadzili uczniowie: Zuzanna Nieć z kl. I a i Rafał Bogdan z kl. I b. Jako pierwsza na scenie wystąpiła Alicja Ciepła z kl. I b, która przedstawiła znaczenie matematyki w życiu człowieka. Następnie prowadzący zacytowali aforyzmy, powiedzenia oraz mądrości związane z matematyką, m.in."Matematyka jest alfabetem, za pomocą którego Bóg opisał wszechświat" (A. Galileusz), "Matematyka jest miarą wszystkiego"(Arystoteles), "Jeśli lecąc samolotem mam ochotę na pogawędkę, to na pytanie sąsiada "czym się pan zajmuje" odpowiadam: "jestem prawnikiem". W przeciwnym zaś wypadku, gdy pragnę ciszy i spokoju, mówię: "jestem matematykiem"( Gray), "Matematyka jest królową wszystkich nauk, jej ulubieńcem jest prawda, a prostość i oczywistość jej strojem" (polski matematyk Jędrzej Śniadecki). Z kolei uczennice Agata Ćwięka z kl. I a i Julia Szczucińska z kl. b wykorzystując swoje recytatorskie zdolności przedstawiły widzom dwa wiersze "Matematyka - królowa nauk" i "Matematyka da się lubić". Dalszą część uroczystego apelu uświetnili najsłynniejsi matematycy, którzy podstawili swój dorobek w dziedzinie matematyki. Na scenie pojawili się: Klaudia Trzpis z kl. I a jako Tales z Miletu, Agata Działowska z kl. I b jako Pitagoras, Kacper Wójtowicz z kl. I b jako Euklides, Patrycja Rzeszut z kl. I a jako Archimedes, Adrian Wiącek z kl. I a jako Kartezjusz i Piotr Siembab z kl. I b jako Izaak Newton. Jak to w matematyce bywa, przyszedł również czas na zagadki matematyczno - logiczne. W turnieju wzięli udział przedstawiciele poszczególnych klas. Następnie w nawiązaniu do kolejnego aforyzmu, tym razem Pitagorasa: "Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów", prowadzący zaprosili do udziału w konkursie "Jaka to melodia?" Konkurs polegał na odgadywaniu tytułów usłyszanych piosenek. Co wspólnego mają muzyka i matematyka? Otóż w tytułach wybranych piosenek znajdowały się liczby. Ten punkt programu zwrócił szczególną uwagę widzów. W muzycznym nastroju przeszliśmy do dalszej części programu. Tym razem oglądnęliśmy prezentację na temat "W świecie brył", którą zaprezentowała Julia Kalicka z kl. I b.Celem prezentacji było uświadomienie uczniom, że bryły geometryczne - wielościany są szczególnie uprzywilejowane w zakresie możliwości ukazywania piękna matematyki. Fascynowały one ludzkość od zawsze i we wszystkich epokach. Może zafascynują kogoś z nas. Na zakończenie uroczystego apelu nie zabrakło również odrobiny humoru. Uczestnikom spotkania bardzo podobała się nowoczesna lekcja matematyki. Jako nauczyciel wystąpiła Aleksandra Ząbek z kl. I b, która w niezwykły sposób zaprezentowała swoje umiejętności aktorskie. Szczególną uwagę publiczności zwrócili też aktorzy: Dominik Kusek z kl. I b, Piotr Siembab z kl. I b, Mikołaj Cirbus z kl. I a i Igor Serafin z kl. I a, którzy wystąpili w roli uczniów.

Celem uroczystości była popularyzacja matematyki, ukazanie jej piękna i znaczenia w naszym otoczeniu, w życiu człowieka. Uczniowie klas pierwszych pod opieką nauczyciela matematyki, pani Beaty Robak i wychowawcy klasy I a, pana Michała Opałaczaswoim występem udowodnili, że rzeczywiście "matematyka jest królową nauk"!

28.06.2016
Galeria
 
 
Strona główna | INFO | Wiadomości | Galeria | Uczniowie | Nauczyciele | Rodzice | Pedagog | Dokumenty | Kontakt | Ogólna mapa witryny
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego