artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Dzień Patrona
Michał Opałacz

fotka
22.09.2016
Dzień Patrona

W czwartek, 22 września 2016 r., społeczność naszego gimnazjum uroczyście świętowała przypadającą w tym roku szóstą rocznicę nadania szkole sztandaru i imienia W. Witosa. Z tej okazji po raz kolejny obchodzono Dzień Patrona.

Uroczysty apel, który uświetnili swoją obecnością Dyrektor Gimnazjum, nauczyciele oraz uczniowie, poprowadziła nowa przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Alicja Drożdż. Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu narodowego oraz defiladą Pocztu Sztandarowego. Zebrani z uwagą obejrzeli prezentację o naszym Patronie przygotowaną i przedstawioną przez uczennice klasy IIIb, Karolinę Kusek i Joannę Jurkowską. W pamięci utkwiły też piękne recytacje wierszy o charakterze patriotycznym w wykonaniu Julii Szczucińskiej i Alicji Ciepłej. Wyjątkowe zainteresowanie publiczności wzbudziło odtworzenie jednego z pamiętnych przemówień W. Witosa skierowane do narodu polskiego oraz krótkiego filmu przedstawiającego okoliczności pogrzebu naszego Patrona.

Pod koniec apelu Pani Dyrektor ogłosiła wyniki szkolnego konkursu wiedzy o życiu i działalności W. Witosa zorganizowanego przez nauczycieli historii. W tym roku I miejsce zajęła uczennica klasy IIIb - Oliwia Kalicka, II miejsce przypadło Kindze Strugała, uczennicy klasy IIIa, zaś miejsce III ex aeguo zajęli Weronika Stachowicz i Mateusz Batko. Na miejscu V uplasowała się uczennica klasy I, Karolina Rucka. Laureatów uhonorowano pamiątkowymi dyplomami i cennymi upominkami rzeczowymi. Zwyciężczyni tegorocznej rywalizacji otrzymała nagrodę ufundowaną przez radnych wsi Pławo.

W piątek o godzinie 8.00, wzorem lat ubiegłych, uczniowie klasy I wraz z opiekunami, panią Teresą Czerwiec, Iloną Drozdowską-Nieć oraz ks. Tomaszem Siembabem wyruszyli autokarem do Wierzchosławic, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Wincentego Witosa.

Na miejscu pierwszoklasiści poznali historię nie tylko samego Patrona, ale również Jego rodziny i przyjaciół, obejrzeli również pomieszczenia domu, w którym dorastał. Następnym punktem wycieczki była wizyta w muzeum. Zgromadzone w nim eksponaty zwróciły uwagę wszystkich zwiedzających, zaś sztandary organizacji ludowych, dokumenty i liczne fotografie oraz korespondencja, którą prowadził sam W. Witos, są świadectwem niezwykle bogatej działalności naszego Patrona.

Na koniec wizyty w Wierzchosławicach wszyscy uczestnicy udali się na Cmentarz Parafialny, gdzie spoczywają prochy Wincentego Witosa. Pierwszoklasiści uczcili pamięć Patrona minutą ciszy oraz złożyli na Jego grobie okolicznościową wiązankę kwiatów i zapalili znicz.

Podczas wyjazdu nie obyło się także bez niecodziennych akcentów. Najpierw dyskretnie, później nieco z niedowierzaniem, zaś po telefonicznej konsultacji zapewne z żoną już z pełnym przekonaniem, pan przewodnik rozpoznał księdza Tomasza i przypomniał sobie, że w 2009 roku nasz ksiądz udzielił mu w kościele w Lisiej Górze sakramentu małżeństwa.

W drodze powrotnej uczestnicy wyjazdu odwiedzili jeszcze Sanktuarium Bł. Karoliny w Zabawie. Na miejscu poznali historię nowej patronki polskiej młodzieży, osoby wrażliwej na potrzeby chorych i biednych, która w swoim krótkim 16-letnim życiu zdobyła sobie powszechne uznanie i szacunek wśród rówieśników i dorosłych przez dojrzałość i piękno swojej osobowości, a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka, przypieczętowane heroiczną walką w obronie swojej godności i honoru, gdy 18 listopada 1914 r. została zaatakowana i w bestialski sposób zamordowana przez carskiego żołnierza.

Historii można najlepiej nauczyć się w miejscu, w którym kiedyś wszystko się działo. Jesteśmy przekonani, że dzięki uczestnictwu w tej żywej lekcji historii nasi gimnazjaliści będą kierować się w życiu wartościami, którym wiernymi byli bł. Karolina i W. Witos: poszanowanie godności drugiego człowieka, wytrwała praca, rodzina i patriotyzm.

27.09.2016
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego