artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Ścieżka edukacyjno-wypoczynkowa "Maziarnia"
Ilona Drozdowska-Nieć

fotka
30.09.2016
Ścieżka "Maziarnia"

Trzydziestego września br. odbyła się wycieczka uczniów klas III nad Zalew w Wilczej Woli w Nadleśnictwie Kolbuszowa na ścieżkę dydaktyczną "Maziarnia". Organizatorami i opiekunami na wycieczce byli nasi nauczyciele: pani Ilona Drozdowska-Nieć, pani Alicja Polak, pani Jadwiga Dyba, pan Tomasz Pierzchała.

Trzecioklasiści, aby połączyć przyjemne z pożytecznym otrzymali do wykonania podczas ścieżki zadania dotyczące poszczególnych funkcji lasu. W trakcie spaceru po lesie słuchając przewodnika robili zdjęcia, nagrywali odgłosy przyrody, zbierali materiał przyrodniczy potrzebny do wykonania posteru.

Oprócz walorów krajobrazowych i wypoczynkowych ścieżka 'Maziarnia" ma charakter edukacyjny. Po drodze wyznaczonych jest 9 różnych przystanków. Pierwszy przedstawia szkody wyrządzone przez ludzi w lesie. Drugi przystanek przedstawia pożary w lesie często wywoływane przez ludzi. Następne mówią o skutkach działalności wiatru i wody, które to powodują erozję i wyjałowienie gleby. Kolejny przystanek to informacje o procesach metabolicznych zachodzących w żywych organizmach oraz o warunkach bioróżnorodności. Jedną z funkcji lasu jest też dostarczanie surowców, głównie drewna. Ostatni fragment ścieżki prowadzi przez fragment Królewskiego Traktu Piastowskiego, jaki powstał w Puszczy Sandomierskiej podczas panowania Kazimierza Wielkiego. Ścieżka dostarczyła wszystkim wielu cennych i praktycznych informacji na temat zachowania się w lesie, pracy leśników, podziału leśnictwa i oznakowania terenu.

Po powrocie na teren biwakowy miało miejsce wspólne grillowanie. Po miłym, ciekawie spędzonym dniu i zjedzeniu ciepłego posiłku wszyscy wróciliśmy do szkoły.

4.10.2016
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego