artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Kangur Matematyczny w naszej szkole
Beata Robak

fotka
16.03.2017
Kangur Matematyczny

Szesnastego marca 2017 r. matematycznie uzdolniona młodzież w całej Polsce zmierzyła się z zadaniami Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny". Konkurs organizowany jest równolegle w większości krajów europejskich, co czyni go nieoficjalnym świętem popularyzacji królowej nauk. W Polsce jest organizowany przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych działające przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

We wszystkich krajach obowiązuje wspólna data konkursu oraz te same zestawy pytań. Wyniki nie są jednak wykorzystywane do opracowania międzynarodowych rankingów czy innych form rywalizacji między krajami. Jak tłumaczą organizatorzy na stronie www.kangur-mat.pl, nie byłoby to zgodne z główną ideą konkursu, którą jest sprowokowanie "jak najliczniejszej manifestacji matematycznej o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy".

"Kangur Matematyczny" jest rozgrywany w pięciu kategoriach: Maluch, Beniamin, Kadet, Junior, Student, dostosowanych odpowiednio do poziomu uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.

Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O'Hallorana. W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie. Stopniowo ogarniał coraz więcej krajów europejskich i nie tylko. W tym roku Międzynarodowy Konkurs odbył się w Polsce już po raz 26.

W konkursie biorą udział uczniowie , którzy lubią matematykę i potrafią rozwiązywać nietypowe zadania. Aby poradzić sobie z zadaniami nie potrzebna jest znajomość wszystkich wzorów matematycznych, ale bystre oko i badawczy umysł .

Kangur Matematyczny od kilku lat cieszy się popularnością również wśród uczniów naszej szkoły.W tym roku szkolnym w kategorii Kadet wzięli udział następujący uczniowie: Radosław Musiał, Aleksandra Ząbek z klasy II b oraz Paweł Rokoszak i Mikołaj Żelazko z II a, natomiast w kategorii Junior: Bartłomiej Miłoś, Paweł Miłoś, Bartłomiej Pazdro z III a oraz Oliwia Kalicka z III b.

Życzymy naszym uczniom dużej ilości punktów. Każdy uczestnik za udział w XVI edycji konkursu otrzymał układankę - breloczek "Magiczny sześcian".

17.03.2017
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego