artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie
Komunikat na podstawie informacji Podsekretarza Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej

Gry komputerowe to bardzo popularna forma rozrywki dla dzieci i młodzieży. 60% dzieci w wieku 4-14 lat używa komputera do grania , a 94% nastolatków w wieku 12-17 lat gra w gry wideo.

Gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Wpływają pozytywnie na: spostrzegawczość, reakcje na bodźce, zdolności przestrzenne, procesy myślowe oraz koncentrację uwagi. Poprawiają refleks i koordynację wzrokowo - ruchową oraz ćwiczą umiejętność współdziałania w grupie.

Nadmierne granie może jednak powodować problemy z koncentracją uwagi, zaniedbywanie nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może ono doprowadzić również do zaniedbywania czynności takich jak jedzenie czy sen, a w konsekwencji do uzależnienia.

W naszym kraju wiele gier komputerowych oznaczonych jest wg systemu PEGI. Jest to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier stworzony przez producentów gier w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Symbole PEGI znajdują się na opakowaniu gry. Wskazują one następujące kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16 i 18 lat, nadane zgodnie z zawartością gry i poziomem rozwoju młodego użytkownika.

Na stronie internetowej www.pegi.info można sprawdzić klasyfikację gry i jej kategorię wiekową. W systemie PEGI poza klasyfikacją wiekową można znaleźć oznaczenia informujące o potencjalnie szkodliwych treściach występujących w grze, takich jak przemoc, wulgaryzmy czy hazard. Przed zakupem gry warto zapoznać się z jej klasyfikacją, aby podjąć przemyślaną decyzję.

Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły.

Media donoszą o nowej grze komputerowej "Blue Whale Challenge" (niebieski wieloryb), która pojawiła się w Internecie i zagraża zdrowiu a nawet życiu nastolatków. Początek gry miał miejsce w Rosji, gdzie już ponad setka młodych internautów popełniła samobójstwo. Gra stała się szybko bardzo popularna i zbiera już swoje ofiary w Polsce.

Rodzicu!

 • Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać
 • na gry komputerowe.
 • Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, wyznacz na tę rozrywkę określone dni tygodnia.
 • Zainteresuj się, w co gra Twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
 • Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia
 • do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
 • Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera. Upewnij się, że twoje dziecko
 • z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
 • Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
 • Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
 • Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

Gdzie można uzyskać pomoc:

 • 800 100 100 - numer telefonu oferujący bezpłatną i anonimową pomoc
 • dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów)
 • 800 121212 numer telefonu dla dzieci i młodzieży (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka).
23.03.2017
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego