artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Nasze dwa dni w Warszawie
Ilona Drozdowska-Nieć

fotka
18-19.05.2017
Wycieczka do Warszawy

Na zakończenie gimnazjum tradycją naszej szkołysą dwudniowe wycieczki dla trzecioklasistów. W tym roku 18-19 maja wraz z opiekunami pojechaliśmy zwiedzać naszą stolicę. Wyjechaliśmy we wczesnych godzinach rannych i bezpośrednio po przyjeździe do Warszawy, naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Stadionu Narodowego. PGE Narodowy jest od 2015 roku miejscem najlepszych wydarzeń sportowych, rozrywkowych i biznesowych w Polsce. Przeszliśmy słynną trasą piłkarską - weszliśmy na płytę PGE Narodowego, poczuliśmy przedmeczową atmosferę w piłkarskiej szatni, zasiedliśmy wygodnie na ławce zawodników, a potem odwiedziliśmy salę pomeczowych konferencji. Pobyt na stadionie wywarł na gimnazjalistach ogromne wrażenie.

Następnie spotkaliśmy się z panią przewodnik i rozpoczęliśmy nasz spacer po Warszawie. Trasa naszego zwiedzania obejmowała głównie Stare Miasto. Zobaczyliśmy m.in. Kolumnę Zygmunta, ZamekKrólewski wraz z wnętrzem, Katedrę św. Jana, Trakt Królewski, Plac Teatralny, Pałac Prezydencki, Pomnik Mickiewicza, Kopernika, Piłsudskiego, Pomnik Małego Powstańca.Ze wzruszeniem uczestniczyliśmy w uroczystej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierzana placu Józefa Piłsudskiego.

Drugiego dnia udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, którejest obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc Warszawy. Muzeum to jest wyrazem hołdu warszawiaków dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Obejrzeliśmy ekspozycję przedstawiającą walkę i codzienność uczestników powstania warszawskiego. Historia tego wydarzenia została przedstawiona w bardzo nietypowy sposób z wykorzystaniem obrazów i dźwięków.W Muzeum obejrzeliśmy trójwymiarowy film "Miasto ruin" będący symulacją lotu "Liberatora" nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą z 1945 roku. Obraz grozy i skala zniszczeń stolicy po II wojnie światowej na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Kolejny punkt wycieczki to przejazd warszawskim metrem do Pałacu Kultury i Nauki - najwyższego polskiego zabytku. Tam wyjechaliśmy windą na wysokość 114 metrów (30 piętro) na taras widokowy by obejrzeć wspaniałą panoramę Warszawy.

Następnie autokarem udaliśmy się Alejami Ujazdowskimi w kierunku Łazienek Królewskich. Po drodze mieliśmy okazję zobaczyć szereg ambasad, Sejm RP przy ulicy Wiejskiej, Ministerstwo Sprawiedliwości, Plac na Rozdrożu, Ministerstwo Edukacji Narodowej przy Al. Szucha, Kancelarię Premiera RP, Belweder, pomnik Józefa Piłsudskiego. O wszystkich historycznych i znanych miejscach opowiadała nam nasza pani przewodnik. Spacer po Łazienkach Królewskich był ostatnim punktem naszej wycieczki. Ta letnia rezydencja króla Stanisława Augusta to niezwykłe i magiczne miejsce znajdujące się w centrum Warszawy. O pięknie Łazienek Królewskich stanowi połączenie klasycystycznejarchitektury i bogatego, naturalnego otoczenia tworzącego zjawiskowe ogrody. Wśród pereł Rezydencjiwarto wymienić między innymi Pałac na Wyspie z Galerią Obrazów, Amfiteatr , Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim czy Pomnik Fryderyka Chopina.

Wycieczka do Warszawy dostarczyła nam przede wszystkim wielu cennych informacji o historii naszej stolicy. Pozostawiła w nas niezapomniane wrażenia, wzbudziła i wzmocniła nasze uczucia patriotyczne. Była też okazją do jeszcze bliższego poznania się, poszerzenia horyzontów wspólnych zainteresowań, integracji pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami. Z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

26.05.2017
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego