artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Teatralny maraton
Edyta Gawżyńska

fotka
9.06.2017
Gminny Przegląd Teatrów

Z kolei 9 czerwca 2017 roku nasz teatr "Maska" przedstawił swój spektakl w Gminnym Ośrodku Kultury w Borowej podczas Gminnego Przeglądu Teatrów Profilaktycznych, którego organizatorami byli Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Borowej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Borowej. Również w naszej gminie odnieśliśmy sukces, zdobywając I miejsce i uzyskując tytuł laureata.

Przedstawienie profilaktyczne zaprezentowane przez uczniów podejmowało tematykę antyalkoholową. Spektakl ukazywał historię mężczyzny - alkoholika, który "Kiedyś miał żonę, dzieci, prawdziwy dom… Dziś nie ma nic, wszystko stracił. Jest sam". Na szczęście, na wzór głównego bohatera "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa, przeszedł przemianę duchową i stał się człowiekiem wolnym od nałogu. Pomógł mu w tym Duch zmarłego przyjaciela, który podczas wędrówki ukazał szereg sytuacji wynikających z nadużywania przez ludzi alkoholu (płacząca matka nad grobem syna - alkoholika, nieszczęśliwe dzieci na skutek pijaństwa rodziców, mieszkańcy Domu Dziecka, ofiary wypadków drogowych spowodowanych użyciem alkoholu).

Aktorzy uświadomili młodzieży, że przedstawiona w spektaklu rzeczywistość może stać się realnością każdego człowieka, który w obliczu problemów da się uwieść złudnej sile alkoholu. Spektakl ukazywał szereg zagrożeń dla organizmu wiążących się z długotrwałym stosowaniem środków odurzających jak również konsekwencje społeczne, moralne i prawne wynikające z nadużywania alkoholu. Młodzież miała okazję przekonać się, że alkohol może być przyczyną wielu tragedii, a także nieporozumień między ludźmi. Jego nadużywanie niszczy przyjaźń, rodzinę, zdrowie, a często nawet życie, "a przecież może być inaczej..."

Przedstawienie w wykonaniu naszych gimnazjalistów bardzo poruszyło zarówno publiczność jak i członków jury, a nasza uczennica Oliwia Kalicka zdobyła Indywidualną Nagrodę Specjalną.

13.06.2017
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego