artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Święto Matematyki 2017
Beata Robak

fotka
12.06.2017
Święto Matematyki 2017

W poniedziałek, dwunastego czerwca br, odbyła się uroczystość poświęcona matematyce. Wzięła w niej udział cała społeczność gimnazjalna: pani dyrektor, nauczyciele i uczniowie.

Spotkanie poprowadzili uczniowie klas trzecich: Alicja Drożdż i Oliwia Kalicka z klasy III b oraz Bartłomiej Miłoś z klasy III a. Uczniowie swoim występem chcieli udowodnić, że matematyka to nie tylko trudne zadania, liczby i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda. Matematyka jest nieodzowna na co dzień, a uczenie się jej może sprawić wiele radości i korzyści.Próbowano odpowiedzieć na pytanie: Czy matematyka jest nam w skomputeryzowanym XXI w. wciąż potrzebna? Jak się okazuje wynalazki XXI wieku zawdzięczają swoje istnienie głównie matematyce i fizyce.Przecież bez królowej nauk, matematyki nie byłoby komputerów, a więc i komórek, tabletów i wielu innych wynalazków, bez których przeciętny współczesny nastolatek nie jest w stanie funkcjonować.

Następnie uczennica klasy II b Julia Szczucińska przedstawiła prezentację na temat fraktali. Nie wszyscy wiemy, że fraktal to figura geometryczna, płaska lub przestrzenna, charakteryzująca się własnością samopodobieństwa - małe fragmenty fraktala, oglądane w odpowiednim powiększeniu, wyglądają tak samo jak jego całość. Fraktal ma bardzo złożoną strukturę.

Z kolei, aby wykazać, iż matematyka bywa również magiczna, uczniowie Mikołaj Cirbus i Igor Serafin z klasy II a w towarzystwie Aleksandry Ząbek z II b opisali matematyczne czary-mary, czyli kilka słów o wstędze Möbiusa.

Na zakończenie spotkania uczniowie mieli możliwość poćwiczyć mózg rozwiązując kilkanaście rebusów, oczywiście matematycznych.

Podsumowując uczniowie stwierdzili, iż analizując dzieje ludzkości na przestrzeni wieków, warto zwrócić uwagę na fakt przetrwania najistotniejszych twierdzeń i prawideł matematycznych z jakich korzystali nasi przodkowie, przekazując wiedzę z pokolenia na pokolenie. Dowodzi to, iż matematyka była i wciąż jest ważną nauką dla życia człowieka na Ziemi. Nie zaniechajmy tej tradycji z lenistwa i wygody, zadbajmy o kontynuację nauki czerpiąc z niej to, co najlepsze.

Celem uroczystości była popularyzacja matematyki i ukazanie jej piękna. Przecież "Matematyka to królowa wszystkich nauk".

27.06.2017
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego