artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Julia Szczucińska

fotka
6.09.2017
Narodowe czytanie "Wesela"

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania najbardziej znanych polskich dzieł literackich. Celem tego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę, kontakt z literaturą oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości narodowej. Narodowe Czytanie zostało zainicjowane w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tegorocznej edycji w wyniku internetowego głosowania zwyciężył dramat Stanisława Wyspiańskiego pt. "Wesele".

Społeczność naszej szkoły również aktywnie zaangażowała się w realizację tej wyjątkowej akcji. 11 września br. w sali widowiskowej GOK-u w Borowej miało miejsce zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną niecodzienne spotkanie miłośników dobrej literatury.

Fragmenty "Wesela" czytali wspólnie Wójt Gminy Borowa, Przewodniczący Rady Gminy, samorządowcy, dyrektorzy szkół, uczniowie oraz czytelnicy miejscowej biblioteki.

Uwagę zebranej publiczności zwrócili państwo młodzi - Rafał Bogdan i Julia Szczucińska, którzy znakomicie wywiązali się z powierzonej roli. Przywdziane przez nich stroje krakowskie wiernie odzwierciedlały klimat tamtego wydarzenia, a Pani Dyrektor, Kazimiera Smoleń, z dumą oglądała sceniczne popisy swoich podopiecznych.

"Cóz tam, panie, w polityce?", "Jak się żenić, to się żenić!", "Miałeś chamie złoty róg" - te i wiele innych kwestii z najsłynniejszego dzieła Stanisława Wyspiańskiego można było usłyszeć podczas czytania dramatu powstałego na kanwie autentycznego wydarzenia - wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic.

Urozmaiceniem spotkania były prezentacje multimedialne związane tematycznie z "Weselem" oraz występy taneczne i wokalne w wykonaniu podopiecznych Gminnego Ośrodka Kultury w Borowej. Sporym zainteresowaniem cieszył się także konkurs wiedzy dotyczący czytanych fragmentów "Wesela" jak również okoliczności powstania tego dramatu. Na przyniesionych własnych egzemplarzach książki można było przybić okolicznościowy stempel otrzymany z kancelarii Prezydenta z okazji Narodowego Czytania.

Spotkanie było także okazją do dokonania podsumowań. Pani Krystyna Sroka, kierownik miejscowej biblioteki, ogłosiła wyniki konkursu plastycznego związanego z dramatem "Wesele". Wśród nagrodzonych znalazły się dwie uczennice naszej placówki - Julia Kalicka i Gabriela Pazdro, które otrzymały z rąk pana wójta dyplomy i nagrody książkowe.

Udział w kolejnej edycji Narodowego Czytania zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury i bibliotekę publiczną był okazją, by przypomnieć sobie najsłynniejsze dzieło Stanisława Wyspiańskiego i na nowo odkryć wyjątkowy charakter opowieści o Polakach - naszych sukcesach, ale i o niewykorzystanych szansach.

6.09.2017
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego