artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Wyjazd trzecioklasistów na ścieżkę edukacyjno-wypoczynkową "Maziarnia"
Ilona Drozdowska-Nieć

fotka
19.10.2017
Maziarnia

Tradycją naszej szkoły w ramach edukacji przyrodniczej stały się wyjazdy uczniów na ścieżki ekologiczne. Uczniowie biorą wówczas udział w zajęciach terenowych z biologii i geografii. Jest to również czas wspaniałego wypoczynku na łonie przyrody. Wyjazdy te organizują corocznie nasze nauczycielki przedmiotów przyrodniczych: pani Ilona Drozdowska-Nieć i pani Alicja Polak.

W bieżącym roku szkolnym 19 października uczniowie klas III wraz z organizatorkami i wychowawcami udali się nad Zalew w Wilczej Woli w Nadleśnictwie Kolbuszowa, gdzie przeszli ścieżką edukacyjno - wypoczynkową "Maziarnia". Spacer po lesie wraz z przewodnikiem - pracownikiem Nadleśnictwa w Kolbuszowej - panem Mariuszem Mazurem obejmował 9 różnych przystanków. Ich tematem były między innymi: szkody wyrządzone przez ludzi w lesie, pożary lasu, erozja wodna i wietrzna, procesy metaboliczne zachodzące w żywych organizmach, różnorodność biologiczna. Uczniowie mieli okazję poćwiczyć rozpoznawanie różnych gatunków drzew. Od pana przewodnika otrzymali wiele cennych wskazówek pomocnych np. w odróżnieniu dęba szypułkowego od bezszypułkowego. Wielkie wrażenie na uczniach wywołał ostatni fragment ścieżki prowadzący przez Królewski Trakt Piastowski, jaki powstał w Puszczy Sandomierskiej podczas panowania Kazimierza Wielkiego.

Ścieżka dostarczyła wszystkim wielu cennych i praktycznych informacji na temat zachowania się w lesie, pracy leśników, podziału leśnictwa i oznakowania terenu. W trakcie spaceru uczniowie mieli okazję obcować z naturalnym ekosystemem leśnym, słuchać odgłosów przyrody, zobaczyć piękny materiał przyrodniczy w postaci grzybów czy kolorowych liści.

Ostatnim punktem naszej ścieżki było wspólne grillowanie. Najedzeni, zadowoleni i dotlenieni wróciliśmy do szkoły.

23.10.2017
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego