artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Wycieczka klas III gimnazjum na profilaktyczny spektakl teatralny "Wspomnienia narkomanki"
Edyta Gawżyńska

fotka
27.02.2018
"Wspomnienia narkomanki"

W dniu 27 lutego 2018 roku odbyła się wycieczka klas III gimnazjum do Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.

Uczniowie obejrzeli spektakl teatralny "Wspomnienia narkomanki" - sceniczną adaptację książki Barbary Rosiek "Pamiętnik narkomanki" w wykonaniu Kieleckiego Teatru Lektur.

Spektakl utrzymany w konwencji fabularyzowanego dokumentu pozwolił młodzieży zapoznać się ze wstrząsającą historią dziewczyny wplątanej w "spiralę narkotykową", która, tak jak wielu innych młodych ludzi sięgających po narkotyki czy dopalacze, kieruje się stereotypem: "mnie się jakoś uda, nie wpadnę w nałóg, co tam statystyki…" A statystyki są przerażające - "Jedna z dziesięciu osób, która spróbuje narkotyku, uzależni się od niego, a co trzecia z tych, które się uzależnią, umrze". To zdanie zaczerpnięte z klinicznych i policyjnych statystyk pojawia się kilkakrotnie w spektaklu niby refren. Podobnie jak przeplatająca się w tle znana melodia "Modlitwy III - Pozwól mi" w wykonaniu nieżyjącego wokalisty zespołu "Dżem" - Ryszarda Riedla. Finałowa część spektaklu poświęcona dopalaczom udziela odpowiedzi na pytania: "skąd wzięły się dopalacze?", "jakie jest ich działanie?", "dlaczego są takie groźne, nawet czasami bardziej niebezpieczne od narkotyków?".

Spektakl przekazał widzom wiele ważnych informacji związanych ze stosowaniem wszelkich środków psychoaktywnych i był wspaniałą lekcją dla młodych ludzi wkraczających w dorosłość.

Po obejrzeniu spektaklu młodzież miała okazję obejrzeć wystawę poplenerową plenerów malarsko - rzeźbiarskich: Łańcut, Niedzica, Kolbuszowa i zachwycić się wspaniałą sztuką w myśl słów Rogera Avermaete "…Sztuka jest religią, mistyczną więzią, która duchowo zespala wybrańców".

2.03.2018
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego