artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Do widzenia, Przyjaciele!
Michał Opałacz

fotka
21.06.2018
Do widzenia, Przyjaciele!

Serdeczny uśmiech nowego wychowawcy, pierwsza dobra ocena, życzliwa pomoc kolegi - stopniowo pojawiała się wiara w siebie i przekonanie, że kroczą pewnie właściwą drogą. I tylko cel wydawał się tak odległy. Każde 45 minut lekcji zdawało się być wiecznością, a 3 lata minęły jak jedna chwila.

Dzielnie stawiali czoła otaczającej ich rzeczywistości, rozsławiali szkołę, odnosząc sukcesy w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Ponadto odkrywali mądrości zawarte w księgach oraz nabywali szacunku do tradycji i symboli narodowych. Mowa o naszych trzecioklasistach, którzy 22 czerwca opuścili mury szkoły i stali się jej absolwentami.

Tegoroczna uroczystość zakończenia roku szkolnego 2017/2018 była, wzorem lat ubiegłych, wyjątkową chwilą dla całej społeczności gimnazjalnej. Nic więc dziwnego, że zaszczycili ją swoją obecnością wyjątkowi goście: Wójt Gminy Borowa - pan Władysław Błażejowski, Przewodniczący Rady Gminy Borowa - pan Marian Taran, Dyrektor Szkoły - pani Kazimiera Smoleń, Wicedyrektor - pani Teresa Czerwiec, przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Borowej - pan Mariusz Dąbrowski i pani Barbara Trzpis, Prezes ZNP o/Mielec - pani Barbara Paluch-Tworek, Przewodnicząca Rady Rodziców Oddziałów Gimnazjalnych - pani Monika Rzeszut, Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Borowej - pani Monika Jagusiak, Sekretarz Gminy Borowa - pan Czesław Rogóż, Ksiądz Prałat - Stanisław Polek oraz Przewodniczący Komisji Oświaty - pan Zdzisław Moryto

W tym jakże ważnym dniu nie zabrakło byłych i obecnych nauczycieli, rodziców, pracowników obsługi i administracji oraz koleżanek i kolegów z klasy drugiej, którzy w tym dniu również otrzymali świadectwa promocyjne do klasy III.

Na początku spotkania, które rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu narodowego, trzecioklasiści przekazali na ręce przedstawicieli klasy drugiej sztandar i wygłosili rotę uroczystego ślubowania. Drugoklasiści zobowiązali się strzec jego honoru i wzorowo reprezentować społeczność uczniowską. Przewodnicząca SU, Julia Szczucińska, przekazała tymczasowo swoją funkcję ucz. klasy II - Aleksandrze Jachym, zaś nowy skład pocztu sztandarowego tworzyć będą - Kamil Miłoś (chorąży) oraz Gabriela Pazdro i Patrycja Banaś (asysta).

Pierwsza część akademii miała charakter humorystyczny, zaś końcowy fragment programu artystycznego zaprezentowany przez trzecioklasistów, wywołał głębokie refleksje oraz wzruszenie wśród przybyłych gości. Dyrekcja i nauczyciele usłyszeli gorące słowa podziękowania za cierpliwość, wyrozumiałość, opiekę oraz trud włożony w pracę dydaktyczną i wychowawczą. Z tej okazji każdy pedagog otrzymał czerwoną różę, która najpiękniej wyraża uznanie i szacunek. O trzecioklasistach pamiętali także uczniowie klasy drugiej, którzy skierowali do nich szczere słowa podziękowania i najlepsze życzenia wiary w siebie i przekonania o słuszności wybranego celu.

Absolwenci obiecali dalszą współpracę oraz zapewnili odwiedzać naszą placówkę tak często, jak to będzie możliwe. Zapewnili, że będą na bieżąco informować o swoich kolejnych sukcesach, których z pewnością nie zabraknie. Zobowiązuje ich do tego przecież najwyższy w gminie wynik z tegorocznego egzaminu gimnazjalnego. Miniony rok szkolny obfitował w wiele imponujących osiągnięć.

Największe powody do dumy mają dwie uczennice klasy IIIa - Zuzanna Nieć i Patrycja Rzeszut.

Zuzanna, oprócz uzyskania świadectwa z paskiem, była autorką największego sukcesu - została finalistką Kuratoryjnego Konkursu Polonistycznego i znalazła się w zacnym gronie najlepszych gimnazjalistów województwa podkarpackiego, zaś Patrycja uzyskała najwyższą średnią ocen wśród trzecioklasistów, poradziła sobie również znakomicie z testami egzaminacyjnymi oraz została uhonorowana prestiżowym tytułem "Prymusa Gimnazjum". Ponadto uczennica reprezentowała naszą placówkę na uroczystej sesji Rady Gminy Borowa, podczas której, jak co roku, wyróżniono laureatów konkursu "Najlepszy uczeń w szkole". W minionym roku szkolnym Patrycja uzyskała tytuły laureata III Gimnazjalnej Olimpiady Języka Angielskiego i Powiatowego Turnieju Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych.

Wspomniane uczennice tworzyły trzon drużyny dziewcząt, która zajęła II miejsce w Finale Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w unihokeju. Zarówno Zuzia jak i Patrycja, za swoje dokonania, otrzymały stypendium naukowe i zostały nagrodzone przez radnych gminy Borowa z sołectwa Pławo nagrodami specjalnymi.

Sukcesami mogą pochwalić się także Paweł Rokoszak i Rafał Bogdan, którzy zajęli odpowiednio I i II miejsce w gminnych eliminacjach OTWP "Młodzież zapobiega pożarom". Paweł został także finalistą szóstej edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy Technicznej "Elektro-Tech" (wcześniej Gimtech).

Świadectwa z wyróżnieniem, oprócz Patrycji i Zuzanny, otrzymali także - Klaudia Trzpis, Agata Ćwięka, Dominika Musz i Martyna Majocha (kl. IIIa) oraz Radosław Musiał, Izabela Ciejka, Agata Rusek, Agata Działowska, Julia Kalicka i Julia Szczucińska (kl. IIIb), a także Kamil Miłoś, Aleksandra Jachym, Gabriela Pazdro i Patrycja Banaś (kl. II).

W tym dniu było więcej powodów do dumy i zadowolenia. Przedstawiciele Banku Spółdzielczego wręczyli Pani Dyrektor nagrodę finansową za zajęcie 1. miejsca w województwie i 3.w Polsce w Ogólnopolskim Konkursie "Dziś oszczędzam w SKO - jutro w Banku Spółdzielczym", który był kolejną edycją konkursu TalentowiSKO Banków Spółdzielczych obejmującego szereg działań promujących oszczędzanie i pozyskiwanie funduszy przez młodzież na określony cel pod hasłem "Spółdzielnia Dobrych Serc". Najlepiej oszczędzający uczniowie oraz opiekunki SKO, Alicja Polak i Teresa Czerwiec, otrzymali dyplomy uznania.

Nagrodzone zostały również członkinie prężnie działającego samorządu uczniowskiego - Julia Szczucińska i Martyna Majocha otrzymały nagrody książkowe za aktywną działalność.

Pan Tomasz Pierzchała wręczył również dyplomy najlepszym sportowcom, którzy rozsławiali naszą szkołę i odnosili sukcesy w zawodach zarówno na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Drużyna chłopców (Nikodem Sztuka, Kacper Miłoś, Kamil Miłoś, Paweł Czech, Paweł Dziekan, Rafał Bogdan, Paweł Rokoszak, Kacper Wójtowicz, Piotr Siembab, Igor Serafin i Mikołaj Cirbus) zajęła III miejsce w Finale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w unihokeju, zaś wspomniana na wstępie drużyna dziewcząt (Patrycja Rzeszut, Zuzanna Nieć, Sandra Sztuk a, Julia Kalicka, Agata Ćwięka, Aleksandra Ząbek i Natalia Majewska) uplasowała się na II miejscu w Finale Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w unihokeju.

Nasi uczniowie podejmowali także stałą aktywność na rzecz innych ludzi lub środowiska lokalnego. Byli wolontariuszami w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, uczestniczyli także jako wolontariusze w Ogólnopolskim Spotkaniu Młodzieży - Lednica 2000 oraz brali czynny udział w projekcie "Gdzie senior nie może, tam wnuczek pomoże" w Domu Opieki Społecznej w Mielcu.

Tytułem najlepszej czytelniczki w szkole została uhonorowana uczennica klasy IIIa - Agata Ćwięka, zaś Gabriela Pazdro mogła pochwalić się nagrodą dla najlepszej aktorki otrzymaną podczas Gminnego Przeglądu Teatrów Profilaktycznych.

Uroczysty moment zakończenia roku szkolnego 2017/2018 odbywał się na tle przepięknej scenografii, którą wykonały uczennice gimnazjum pod przywództwem pani Alicji Polak.

Dziękujemy wszystkim za wytężoną pracę w minionym roku szkolnym uwieńczoną tak wspaniałymi wynikami. Życzymy Wam bezpiecznych i słonecznych wakacji oraz beztroskiego odpoczynku.

W imieniu wychowawców klas trzecich składam serdeczne podziękowania p. K. Oskrobie za opracowanie scenariusza akademii i wszystkim nauczycielom oddziałów gimnazjalnych za olbrzymią pomoc w przygotowaniu tej pięknej uroczystości.

W sposób szczególny dziękuję moim wychowankom z klasy IIIa, z którymi miałem przyjemność pracować przez 6 lat. Na zawsze pozostaniecie w mojej pamięci. Do widzenia, Przyjaciele!

22.06.2018
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego