artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego
Michał Opałacz, Edyta Gawżyńska

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania najbardziej znanych polskich dzieł literackich. Celem tego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę, kontakt z literaturą oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości narodowej. Narodowe Czytanie zostało zainicjowane w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W trwającym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Prezydent Andrzej Duda zaprosił Polaków do wspólnego czytania "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego oraz wybranych wierszy o tematyce patriotycznej.

Społeczność naszej szkoły na czele z Panią Dyrektor, Kazimierą Smoleń, również aktywnie zaangażowała się w realizację tej wyjątkowej akcji. 10 września br. w sali widowiskowej GOK-u w Borowej miało miejsce zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną niecodzienne spotkanie miłośników polskiej literatury.

Fragmenty "Przedwiośnia" oraz wybrane utwory zaliczane do kanonu polskiej poezji czytali wspólnie wójt gminy Borowa, przewodniczący rady gminy, dyrektorzy i nauczyciele, samorządowcy, uczniowie naszej szkoły oraz czytelnicy miejscowej biblioteki.

"Przedwiośnie" to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.

Urozmaiceniem spotkania były prezentacje multimedialne związane tematycznie z "Przedwiośniem" oraz fragmenty filmu w reżyserii Filipa Bajona, a także występy wokalne w wykonaniu podopiecznych Gminnego Ośrodka Kultury w Borowej.

Sporym zainteresowaniem cieszył się także konkurs. Uważni słuchacze Narodowego Czytania mieli bowiem okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat najważniejszych wydarzeń tamtych czasów. Wśród tych, którzy jako pierwsi rozwiązali krzyżówkę i podali właściwe hasło, znaleźli się pracownicy i uczniowie naszej szkoły - pani Renata Piekara oraz Milena Serafińska i Filip Skop. Zwycięzcy otrzymali z rąk pani Krystyny Sroki, kierownika tutejszej biblioteki, cenne nagrody książkowe.

Udział w kolejnej edycji Narodowego Czytania zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury i bibliotekę publiczną był okazją, by przypomnieć sobie słynne dzieło Stefana Żeromskiego i na nowo odkryć wyjątkowy charakter powieści o Polakach - naszych sukcesach, ale i o niewykorzystanych szansach.

14.09.2018
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego