artykuły - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

artykuły

Wszystko się może zdarzyć...
Michał Opałacz

fotka
19.06.2019
Zakończenie roku szkolnego

Gimnazja w polskim systemie oświaty w obecnej formie pojawiły się 1 września 1999 roku. Od tego roku gimnazjum było drugim, obowiązkowym poziomem kształcenia w Polsce. Uczęszczała do niego młodzież w wieku 13-16 lat, która ukończyła sześcioletnią szkołę podstawową. Pierwszym rocznikiem, który chodził do gimnazjum, był rocznik 1986. Natomiast ostatnim jest rocznik 2003.

W 2016 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt ustawy likwidującej gimnazja oraz przywracającej 8-klasową szkołę podstawową. Na gruncie przyjętych przepisów proces wygaszania gimnazjów rozpoczął się od roku szkolnego 2017/2018. Po 20 latach istnienia, w roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik uczniów klas III ukończył naukę w gimnazjum

Tegoroczna uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/2019 była wyjątkową chwilą dla całej społeczności gimnazjalnej. Niecodzienna akademia była też okazją do wielu podsumowań i wspomnień. Nic więc dziwnego, że zaszczycili ją swoją obecnością wyjątkowi goście: Wójt Gminy Borowa - pan Stanisław Mieszkowski, Dyrektor Szkoły - pani Kazimiera Smoleń, Przewodniczący Komisji Oświaty - pan Norbert Stala, pierwszy Dyrektor Gimnazjum w Borowej - pan Adam Miraś, prezes ZNP o/Mielec - pani Barbara Paluch-Tworek, starszy wizytator KO w Rzeszowie - pani Jadwiga Trzpis oraz ksiądz prałat - Józef Mróz.

W tym jakże ważnym dniu nie zabrakło nauczycieli, rodziców, pracowników obsługi i administracji oraz koleżanek i kolegów z klasy ósmej, którzy w tym dniu również otrzymali świadectwa ukończenia szkoły podstawowej.

Na początku spotkania, które rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu narodowego, trzecioklasiści przekazali na ręce Pani Dyrektor sztandar - symbol szkoły. Absolwenci obiecali nie splamić Jego honoru i godnie reprezentować miano absolwentów Publicznego Gimnazjum w Pławie.

Pierwsza część akademii miała charakter humorystyczny, zaś końcowy fragment programu artystycznego zaprezentowany przez trzecioklasistów i ósmoklasistów wywołał głębokie refleksje oraz wzruszenie wśród przybyłych gości. Dyrekcja i nauczyciele usłyszeli gorące słowa podziękowania za cierpliwość, wyrozumiałość, opiekę oraz trud włożony w pracę dydaktyczną i wychowawczą. Z tej okazji każdy pedagog otrzymał czerwoną różę najpiękniej wyrażającą uznanie i szacunek.

Absolwenci obiecali dalszą współpracę oraz zapewnili odwiedzać naszą placówkę tak często, jak to będzie możliwe. Zapewnili, że będą na bieżąco informować o swoich kolejnych sukcesach, których z pewnością nie zabraknie. Zobowiązują ich do tego przecież wysokie wyniki z tegorocznych egzaminów. Trzecioklasiści zakończyli miniony rok szkolny mocnym akcentem. Uzyskany przez nich średni wynik jest wyższy od średniego wyniku w skali gminy, powiatu i województwa. To ogromny powód do chluby i zadowolenia. Miniony rok szkolny` obfitował w wiele imponujących osiągnięć.

Największy powód do dumy ma uczennica klasy III - Aleksandra Jachym. Ola, oprócz uzyskania świadectwa z paskiem, była autorką największego sukcesu - została finalistką Kuratoryjnego Konkursu Biologicznego i znalazła się w zacnym gronie najlepszych gimnazjalistów województwa podkarpackiego. Ponadto uzyskała najwyższą średnią ocen wśród trzecioklasistów, poradziła sobie również znakomicie z testami egzaminacyjnymi oraz została uhonorowana prestiżowym tytułem "Prymusa Gimnazjum". Uczennica będzie reprezentować również naszą placówkę na gminnej uroczystości, podczas której zostaną wyróżnieni laureaci konkursu "Najlepszy uczeń w szkole". Warto dodać, iż Aleksandra brała udział w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Zdrowiu "Meditest", uzyskując 15 miejsce w Polsce oraz w Turnieju Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych dla Gimnazjalistów przeprowadzonym przez I Liceum Ogólnokształcące w Mielcu.

Wspomniana uczennica była czołową zawodniczką drużyny dziewcząt, która zajęła I miejsce w Finale Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w unihokeju. Aleksandra za swoje dokonania otrzymała stypendium naukowe i została nagrodzona przez radnych gminy Borowa z sołectwa Pławo nagrodą specjalną.

Świadectwa z wyróżnieniem, oprócz naszej prymuski Oli, otrzymali także - Patrycja Banaś, Kacper Mazurek, Kamil Miłoś, Gabriela Pazdro, Marlena Serafińska i Weronika Stachowicz (kl. III gim.), a także Emilia Peret (kl. VIIIa) i Maja Serafin, Wiktoria Zofia Miłoś oraz Klaudia Polak (kl. VIIIb).

Pan Tomasz Pierzchała wręczył również dyplomy najlepszym sportowcom, którzy rozsławiali naszą szkołę i odnosili sukcesy w zawodach zarówno na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Drużyna chłopców (Nikodem Sztuka, Kacper Miłoś, Kamil Miłoś, Paweł Czech, Jakub Jędrzejowski) zajęła III miejsce w Finale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w unihokeju chłopców. Kamil Miłoś zajął również I miejsce w Finale Powiatowym Igrzysk Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym. Ponadto Aleksandra Jachym, Karolina Rucka i Marlena Serafińska zdobyły III miejsce w Finale Powiatowym Igrzysk Młodzieży Szkolnej w biegach przełajowych.

Laury w sporcie uzyskały również ósmoklasistki. Drużyna dziewcząt (Aleksandra Musz, Maja Serafin, Magdalena Drożdż, Wiktoria Zofia Miłoś i Emilia Peret) zajęła miejsce na najwyższym stopniu podium w Finale Powiatowym Igrzysk Młodzieży Szkolnej w unihokeju dziewcząt. Natomiast Maja Serafin, Emilia Peret i Wiktoria Zofia Miłoś uzyskały II miejsce w Finale Powiatowym Igrzysk Młodzieży Szkolnej w drużynowych biegach przełajowych.

Wychowawczynie klas ósmych, pani Ilona Drozdowska-Nieć i pani Edyta Gawżyńska, z dumą wysłuchiwały o sukcesach swoich podopiecznych, którzy nie zawiedli zarówno na niwie sportowej jak i dydaktycznej.

Sukcesów nie zabrakło także na polu artystycznym. Klaudia Polak została uhonorowana tytułem laureata Powiatowego Konkursu Poezji i Piosenki "Barwy mojej ojczyzny". Angelika Kalicka mogła zaś poszczycić się zajęciem II miejsca w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Zapobiegajmy pożarom". Milena Serafińska oczarowała jury rysunkiem swojej miejscowości dawniej i dziś, dzięki czemu zdobyła III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym. Wyróżnienie na forum przypadło także uczennicy klasy III gimnazjum - Gabriela Pazdro uzyskała III miejsce w Powiatowym Konkursie Artchitektonicznym "100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości".

Nasi uczniowie podejmowali także stałą aktywność na rzecz innych ludzi lub środowiska lokalnego. Byli wolontariuszami w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, uczestniczyli także jako wolontariusze w Ogólnopolskim Spotkaniu Młodzieży - Lednica 2000.

Tegoroczna uroczystość miała szczególny wymiar z innego jeszcze powodu. Po wieloletniej pracy w zawodzie nauczyciela, obfitującej w tak wiele wspaniałych matematycznych sukcesów, zdecydowała się przejść na emeryturę lubiana przez młodzież Pani Beata Robak. Słowa uznania i podziękowania od Dyrektora Szkoły, rodziców, Wójta Gminy Borowa, kolegów i koleżanek oraz społeczności uczniowskiej były wyrazem wdzięczności za jej nauczycielski trud nauczania i wychowania młodego pokolenia. Warto dodać, iż pani Beata pełniła funkcję wychowawczyni klasy, która była ostatnim rocznikiem kończącym naukę w gimnazjum.

Ten wyjątkowy moment zakończenia roku szkolnego 2018/2019 odbywał się na tle przepięknej scenografii, którą wykonały uczennice szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką czujnego oka pani Alicji Polak.

Dziękujemy wszystkim uczniom za wytężoną pracę w minionym roku szkolnym uwieńczoną tak wspaniałymi wynikami.

Dziękujemy wszystkim absolwentom gimnazjum za to, że dostarczyli Pani Dyrektor i nauczycielom tak wielu powodów do dumy i zadowolenia. Praca z Wami obfitowała w wiele imponujących osiągnięć. Jesteśmy przekonani, że rozwiążecie wszystkie stawiane przed Wami zadania i wyrośniecie na wspaniałych ludzi. Naprawdę wszystko może się zdarzyć…

27.06.2019
Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego