wycieczki - Publiczne Gimnazjum im. Wincentego Witosa w Pławie

wiadomości
Idź do spisu treści

Menu główne

pedagog

Co dalej gimnazjalisto?
Magdalena Białek

Drodzy gimnazjaliści!

Zbliżacie się do jednej z najważniejszych decyzji w Waszym życiu - wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. Część z Was od dawna wie, w jakiej placówce chce kontynuować naukę. Ale wciąż są tacy, którzy mają wiele wątpliwości i nie są pewni jakiego wyboru dokonać. Pewnie są wśród Was również osoby, które chciałyby naukę kontynuować wspólnie z dotychczasowymi kolegami ze szkolnej ławy. Niezależnie od tego, do jakiej grupy zaliczylibyście się, warto dokonać wyboru świadomego, opartego na znajomości własnych predyspozycji - w końcu będziesz tam kontynuować naukę przez kilka lat, a nie kilka dni...

Rok szkolny 2012/2013 to przełom w edukacji na poziomie ponadgimnazjalnym. Do tych szkół wchodzi nowa podstawa programowa oraz zmiana podejścia do kształcenia zawodowego, opartego o system kwalifikacji w każdym z zawodów. Na początek dobrze wiedzieć, z czego możecie wybierać. Czekają na was:

  • trzyletnie licea ogólnokształcące,
  • czteroletnie technika
  • trzyletnie szkoły zawodowe.

Dwa pierwsze kończą się maturą!

Licea ogólnokształcące w klasie pierwszej zamykają kształcenie w zakresie podstawy programowej. Następnie uczeń wybiera przedmioty, które realizuje na rozszerzeniu. Tak więc nie wszystkie przedmioty będą kontynuowane do ostatniej klasy a wybór musi być oparty na wiedzy o tym gdzie chcecie studiować.

W przypadku technikum kształcenie dzieli się na dwie części: jedną obejmującą kształcenie ogólne (podstawa programowa kończy się w drugiej klasie) oraz drugą dotyczącą kształcenia zawodowego. Tu zmiana: zamiast końcowego egzaminu zawodowego wprowadza się wcześniej zaliczane kwalifikacje, równomiernie rozłożone w czasie nauki szkolnej i dające możliwość późniejszego łatwego komponowania sobie nowych zawodów (uzupełniania kwalifikacji na kursach).

Zasadnicza Szkoła Zawodowa już tylko trzyletnia. Tu też kształcenie w oparciu o kwalifikacje. Daje ona podstawy do dalszego kształcenia, ale warunkiem jest uzupełnienie wykształcenia ogólnego.

Na wybór szkoły należy spojrzeć również z perspektywy zawodu, który chciałbyś wykonywać w przyszłości (również wybierając edukację w liceum ogólnokształcącym). Należy zwrócić uwagę także na możliwości zatrudnienia w tym zawodzie (w regionie). Od kilku lat znacznie większe szanse na zatrudnienie mają absolwenci kierunków technicznych. Wiele uczelni prowadzi specjalne programy zachęcające młodzież do kształcenia na tych kierunkach. Wybierając szkołę należy zwrócić również uwagę na wymagania, jakie stawia placówka kandydatom.

Galeria
 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego